TermoProm

Новини

22.07.2021

Що потрібно знати при установці лічильника тепла

Що потрібно знати при установці лічильника тепла

Що таке лічильник тепла та принцип роботи

Сучасне обладнання обліку відрізняється високою технологічністю та надточністю. Тепловий лічильник є комплексом приладів, дія яких спрямована на вимірювання та підрахунок витраченої енергії в опалювальній системі.

Вітчизняний споживач вважає за краще чітко розуміти, за що він платить гроші, тому в останні роки з підвищенням тарифів стрімко зріс і попит на монтаж індивідуальних квартирних теплолічильників. Але така технологія має обмеження. Встановити цю конструкцію можна за певних умов:

  • наявність окремого введення теплоносія;

  • горизонтальне розведення трубопроводу.

Якщо у квартирі проходить кілька сусідніх стояків, то тепловий лічильник встановити неможливо. Як і будь-який інший прилад, що вимагає точних обчислень, цей пристрій має суворий алгоритм роботи. Він ґрунтується на розрахунку спожитої теплової енергії. Необхідні дані лічильник одержує від спеціальних електронних індикаторів.

Існує стандартна формула, яка може доступно візуалізувати отримані дані:

Q = G * (t1 - t2), Гкал / год.

У цьому випадку G - це масова витрата теплоносія, а t1 і t2 - показники температури на вході та виході.

Першу частину показників надає витратометр, другу частину надають температурні датчики. Існує кілька критично важливих показників, які впливають на точність даних:

  • неточність індикатора витрати під час розрахунку обсягу теплоносія;

  • похибка температурних датчиків, що має становити менше трьох градусів;

  • похибка в розрахунках обсягу спожитого тепла, пов'язана з процесом обчислення та заокругленням отриманих даних.

Експлуатувати подібні пристрої досить просто, адже всі вони мають систему самоконтролю та самотестування. У разі виникнення будь-яких неполадок відбувається реєстрація та оповіщення про помилку. Код помилки можна побачити на дисплеї, всі дані заносяться до пам'яті пристрою. Тому споживач завжди має можливість оперативно реагувати на різні зміни.

Різновиди теплолічильників та їх відмінності

На ринку зустрічається три основних види вимірювальних датчиків, які принципово відрізняються за способом роботи:

  • Ультразвукові. Застосовуються для вимірювання таких важливих показників, як об'єм, витратна частина, тиск та температура в теплоносії. Вони роблять надточний розрахунок використовуваного та виробленого тепла. Широкий діапазон дозволяє видавати якісні результати за мінімальних енерговитрат і втрат тиску. Їх широко використовують у водних системах відкритого та закритого типу. Такі моделі розраховані тільки для неагресивних і вибухонебезпечних середовищ. Завдяки тривалому терміну роботи, надійності, безпеці та стабільності технічних характеристик можуть бути використані не тільки в індивідуальних житлових приміщеннях, а й у загальнобудинкових та магістральних системах. Принцип роботи дає можливість вести облік часу проходження ультразвукового імпульсу від його джерела до приймача сигналу. Ці зміни безпосередньо залежать від швидкості потоку рідини у системі. Термін затримки ультразвукового сигналу в момент передачі прямо пропорційний швидкості потоку рідини. Базовим елементом такого методу обліку є ультразвуковий витратомір. Пристрій даного типу надає точні та достовірні дані з мінімальною похибкою, але має деякі недоліки. Такими як підвищена чутливість до накипу та іржі в опалювальній системі, брудна рідина з наявністю бульбашок повітря також може суттєво спотворювати отримані дані.

  • Механічні - найбюджетніший вид вимірювальних приладів, на основі простої обчислювальної системи. У цьому випадку відбувається перетворення руху потоку рідини поступального типу в обертальний рух вимірювального елемента. Суть роботи ґрунтується на механічному витратомірі. Такі теплолічильники мають високий гідравлічний опір і рухомі складові. Для їх тривалої та продуктивної експлуатації обов'язково потрібне встановлення сітчастого фільтра грубого очищення. Ці моделі відмінно підходять для монтажу в приміщеннях, площа яких не перевищує 100 кв. м. Головною перевагою та відмінністю від ультразвукових аналогів є можливість встановлення в будь-якому зручному положенні. До переваг можна віднести також простоту конструкції, високу надійність та прийнятну вартість пристроїв. Вони не вимагають додаткового джерела живлення і мають легку систему монтажу. Видають стабільні та досить точні дані. Для їх використання діаметр трубопроводу не може бути ширшим за 32 мм. Механічні лічильники мають кілька типів. Для монтажу в житлових приміщеннях в основному використовують моделі турбінного та крильчастого вигляду. У першому випадку рух елемента обертання відбувається паралельно потоку, а в другому перпендикулярно.

  • Електромагнітні. Прилади відрізняються стабільними і точними показаннями, тому успішно застосовуються не тільки в житлових квартирах, будинках і установах, але і для обліку тепла, що поставляється, і води на котельнях. Лічильники електромагнітного типу завоювали велику популярність на сучасному ринку завдяки надійній та безперебійній роботі. Представлені вони безліччю моделей, що об'єднує один принцип дії. Суть процесу ґрунтується на можливості вимірюваної рідини приводити в дію електричний струм під час руху в магнітному полі. Цей процес називається електромагнітною індукцією. Рівень електродвигуна знімається за допомогою електродів і передається на вихід електронного блоку, де і обробляється. Така технологія дозволяє скоординувати показники середньої швидкості з напругою поля та обчислити обсяг витрати води. Тепловичислитель дозволяє отримати точні дані про витрату потужності та виміряти температуру води в трубопроводі, враховуючи різницю на вході та виході. Вибір типу лічильника залежить не тільки від ваших особистих побажань та фінансових можливостей. Тут потрібно враховувати такі параметри, як призначення, площа приміщення, особливості конструкції опалювальної системи, можливості монтажу. Тому в цьому питанні краще дослухатися думки експертів, яким надалі ви плануєте довірити установку теплового лічильника.

Особливості платежів за загальнобудинковими та квартирними лічильниками тепла

Як же платити за опалення, якщо у квартирі встановлено індивідуальний прилад обліку? Все досить просто. Необхідно зняти показання з дисплея пристрою, попередньо ознайомившись із інструкцією. Все було б легко, але тут є одне але.

За новими правилами комунальників, у кожному будинку має бути встановлений загальний лічильник. Постачальник доставляє воду до цього елемента, далі не хвилює, що відбувається. Тому якщо відбуваються будь-які втрати всередині будинку, постачальник за це не відповідає, і витрати лягають на всіх мешканців цієї будівлі.

Загальнобудинковий лічильник враховує тепло, що витрачається на опалення під'їздів, а також підвальних та горищних приміщень, тому навіть наявність квартирного устрою обліку не звільняє мешканців від частини загальних витрат. Додатковий платіж розраховується з урахуванням загальних склепінь законодавчо встановлених правил. Платежі розподіляються з урахуванням площі квартири.

Якщо ж ви вирішили дійсно заощадити на опаленні квартири, то установки одного теплового лічильника буде недостатньо. Для повної ефективності та збереження ресурсів необхідний монтаж терморегулятора, за допомогою якого можна контролювати споживання енергії. Це особливо вигідно, якщо ви плануєте від'їзд на вихідні чи відпустку. Головне, пам'ятати, що повністю прикручувати опалення не рекомендується краще виставити контролер на мінімальні показники.

Особливості монтажу

Просто купити обладнання недостатньо, його встановлення вимагає певної кількості послідовних кроків:

  1. оформлення заяви до керуючої організації, яка надасть технічні умови, необхідні для складання проекту;

  2. вибір підрядника, здатний професійно провести організаційно-монтажні роботи. Ідеально, якщо вона надає повний спектр кваліфікованих послуг;

  3. вибір приладу та розробка проекту, який є законною підставою для встановлення обладнання;

  4. узгодження проектної документації з керуючою організацією;

  5. монтаж вузла обліку тепла та введення в експлуатацію.

На фінальному етапі фахівці підрядної організації зобов'язані перевірити працездатність системи та вручити мешканцям пакет документів, що складається з узгоджених проектів, актів введення в експлуатацію та паспорта на сам пристрій. На завершення домовласнику необхідно укласти додаткову угоду з організацією, що управляє.

Звичайно, подібна процедура потребує певних витрат фінансів, часу та сил. Але в умовах постійно зростаючих тарифів це справді розумне рішення для продуктивної та законної економії коштів.