1 На нафтопереробних заводах:

служать для виконання широкого спектру завдань. Застосовуються теплообмінні апарати всіх конструкцій діапазоном потужностей від сотень кВт і до декількох МВт: розрахунок будь-якого з цих варіантів, як і його продаж, не займе багато часу. Залежно від поставленого завдання – будь то рекуперація тепла, отбензініванія або просто підігрів нафти, блок вакуумної або вторинної перегонки – використовуються зварні, пластинчасті так і кожухотрубні пристрою.

2 За місцем вивантаження:

по прибуттю на станцію переробки, нафта підлягає підігріву. Це необхідно для того, щоб було легше викачати її з цистерн та інших резервуарів, в яких відбувалася транспортування нафтопродуктів. Саме для вирішення цього завдання і застосовуються теплообмінники нафтової промисловості. Для цих потреб на нафтосховищах застосовуються станції нижнього зливу. Рідина з теплообмінника підігріває цистерни таким чином, щоб забезпечити заданий час повного зливу енергоносія, т. К. Додаткове очищення цистерн теж має свою вартість.

3 За родовищ:

на видобувних горизонтах теплообмінники для нафти застосовуються для підготовки до відвантаження сирої нафти (так звана «стабілізація нафти») в танкери. Тут використовуються пластинчасті теплообмінники-підігрівачі (зазвичай гріє середовищем в них виступає пар). До того, як закачати таку нафту в танкер, в зв’язку з наявністю безлічі солей, домішок, а також води, її необхідно очистити – щоб транспортувати чистий продукт, оскільки витрати на перевезення очищеної нафти, а значить і її ціна для кінцевого споживача, істотно нижче . Процеси очищення, які передують відвантаженні нафти, досить прості, і не займають багато часу. Основні з них – дегідратація і видалення солей, відбуваються шляхом нагрівання сирої нафти в паровому теплообміннику (можна замовити у нас), з подальшим охолодженням її до температури зберігання.